ენერგიის გარდაქმნისა და შემნახველი სისტემებისთვის ახალი თაობის მასალების განვითარება
2026 წლის 22 იანვარს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რ. აგლაძის არაორგანული ქიმიისა და ელექტროქიმიის ინსტიტუტს ეწვია ტარბიათ მოდარესის უნივერსიტეტის (თეირანი, ირანი) გამორჩეული (Distinguished) პროფესორი მირ ფაზლოლა მოუსავი. პროფესორმა წაიკითხა სამეცნიერო მოხსენება თემაზე „ენერგიის გარდაქმნისა და შემნახველი სისტემებისთვის ახალი თაობის მასალების განვითარება“.მოხსენება დაეთმო განახლებადი ენერგიის სისტემებისთვის განკუთვნილი თანამედროვე მასალების სინთეზს, მათ ფიზიკურ-ქიმიურ დახასიათებას თანამედროვე ანალიზური მეთოდების გამოყენებით (XRD, XPS, XAS, EIS), აგრეთვე აღნიშნული მასალების საფუძველზე დამზადებული მოწყობილობების შემდგომ ლაბორატორიულ ტესტირებას. კერძოდ, წარმოდგენილი იყო ფენოვანი ორმაგი ჰიდროქსიდების (LDH) საფუძველზე მიღებული სულფიზიდირებული საკათოდე კომპოზიტები, აგრეთვე ბორით დოპირებული ელექტროკატალიზატორები ლითონ-ჰაერის ტიპის ბატარეებისთვის.
პროფესორმა ასევე ისაუბრა რეტიკულარული მასალების შესახებ, კერძოდ ლითონ-ორგანული ჩარჩოების (MOF) და მათგან მიღებული Ni/Co-MOF-აღდგენილი გრაფენის ოქსიდის ნანოკომპოზიტების გამოყენებაზე, როგორც მაღალი წარმადობის მქონე საელექტროდო მასალების სუპერკონდენსატორული ენერგიის შემნახველი სისტემებისთვის. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო მისი კვლევითი ჯგუფის მიერ დასინთეზებული მრავალფუნქციური, ეპიტაქსიალურად გაზრდილი MOF-ების (Fe, Co, Ni) გამოყენებას ელექტროკატალიზატორებად ჟანგბადის გამოყოფის (OER), წყალბადის გენერაციის (HER) და ჟანგბადის აღდგენის რეაქციებში (ORR), აგრეთვე მათ გამოყენებას ფსევდოკონდენსატორულ ენერგიის შემნახველ მოწყობილობებში.

On January 22, 2026, the R. Agladze Institute of Inorganic Chemistry and Electrochemistry of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University hosted Distinguished Professor Mir Fazlollah Mousavi from Tarbiat Modares University (Tehran, Iran). He delivered an invited lecture entitled “Development of Next-Generation Materials for Energy Conversion and Storage Systems.” The lecture addressed the synthesis of advanced materials for renewable energy systems, their comprehensive physicochemical characterization using techniques such as X-ray diffraction (XRD), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), X-ray absorption spectroscopy (XAS), and electrochemical impedance spectroscopy (EIS), as well as subsequent laboratory-scale testing of devices fabricated from these materials. In particular, sulfide-derived cathodic composites based on layered double hydroxide (LDH) materials and boron-doped electrocatalysts for metal–air battery applications were presented.
Furthermore, Professor Mousavi discussed reticular materials, including metal–organic frameworks (MOFs), and Ni/Co-MOF–reduced graphene oxide nanocomposites derived from them, emphasizing their potential as high-performance electrode materials for supercapacitors. Special attention was given to multifunctional, epitaxially grown MOFs (Fe, Co, Ni) synthesized by his research group and their application as electrocatalysts for the oxygen evolution reaction (OER), hydrogen evolution reaction (HER), and oxygen reduction reaction (ORR), as well as their use in pseudocapacitive energy storage devices.
The high scientific quality of the presented research is demonstrated by publications in leading peer-reviewed journals, including Advanced Energy Materials, Electrochimica Acta, Journal of the American Chemical Society, Chemical Science, Energy & Environmental Science, Small, and Advanced Functional Materials.