რადიაციული უსაფრთხოების ახალი რეალობა საქართველოში: გამოწვევებიდან მდგრად განვითარებამდე
2025 წლის 1 ივლისს, რაფიელ აგლაძის არაორგანული ქიმიისა და ელექტროქიმიის ინსტიტუტში, რადიაციული მეცნიერებებისა და უსაფრთხოების ინტერდისციპლინურმა კონსორციუმმა გამართა პირველი სამეცნიერო-პრაქტიკული სემინარი – „რადიაციული უსაფრთხოების ახალი რეალობა საქართველოში: გამოწვევებიდან მდგრად განვითარებამდე“, რომელიც მიზნად ისახავს რადიაციულ რისკებთან დაკავშირებული თანამედროვე გამოწვევების შეფასებას და დარგთაშორისი თანამშრომლობის გაღრმავებას.
სემინარის ფარგლებში დაიგეგმა ინოვაციური პლატფორმის შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს მეცნიერების, საჯარო სექტორისა და საზოგადოების ინტეგრირებულ თანამშრომლობას. ეს იქნება სივრცე, სადაც ჩამოყალიბდება ერთიანი ხედვები რადიაციული უსაფრთხოების მართვაზე, შეიქმნება სამოქმედო გეგმები, ჩატარდება საჯარო კონსულტაციები, და დაინერგება მონაცემთა ღია ბაზები, რაც უზრუნველყოფს გადაწყვეტილებების მიღებას ფაქტებზე დაყრდნობით და ეთიკური სტანდარტების გათვალისწინებით.
საქართველო მნიშვნელოვან სტრატეგიულ მონაწილეს წარმოადგენს რეგიონული რადიაციული უსაფრთხოების არქიტექტურის ფორმირებასა და გამყარებაში. სტრატეგიული ჩართულობის გასაძლიერებლად, სემინარი კონცენტრირდა შემდეგ პრაქტიკულ მიმართულებებზე: რადიაციული უსაფრთხოება; რადიაციული დაბინძურების პრევენცია; განათლება და რადიაციული დაცვის კულტურა.
კონსორციუმის დამფუძნებელი ორგანიზაციები:
• ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რ. აგლაძის არაორგანული ქიმიისა და ელექტროქიმიის ინსტიტუტი;
• ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის  ელეფთერ ანდრონიკაშვილის სახელობის ფიზიკის ინსტიტუტი;
• ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრის რადიაციული უსაფრთხოების პრობლემათა ლაბორატორია;
• ა(ა)იპ სასწავლო-კვლევითი სამეცნიერო ცენტრი
სემინარს დაესწრენ სხვადასხვა დარგის დოქტორანტები, რომლებიც მუშაობენ რადიაციული უსაფრთხოებისა და განათლების მიმართულებით და დარგობრივი სპეციალისტები, მათ შორის:
ნინო     უტიაშვილი       –  ბირთვული        და          რადიაციული   უსაფრთხოების სააგენტოს დირექტორი და წარმომადგენლები საქართველოს გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის  სამინისტროს,  გარემოს  დაცვითი  ინფორმაციის  და განათლების ცენტრიდან.

On July 1, 2025, at the Rafiel Agladze Institute of Inorganic Chemistry and Electrochemistry, the Interdisciplinary Consortium of Radiation Sciences and Safety held the first scientific-practical seminar - "The New Reality of Radiation Safety in Georgia: From Challenges to Sustainable Development", which aims to assess modern challenges related to radiation risks and deepen interdisciplinary cooperation.
The seminar planned to create an innovative platform that will promote integrated cooperation between science, the public sector and society. This will be a space where common visions on radiation safety management will be developed, action plans will be created, public consultations will be held, and open databases will be introduced, ensuring decision-making based on facts and taking into account ethical standards.
Georgia is an important strategic participant in the formation and consolidation of the regional radiation safety architecture. To strengthen strategic engagement, the seminar focused on the following practical areas: radiation safety; prevention of radiation contamination; education and culture of radiation protection.
Founding organizations of the consortium:
- R. Agladze Institute of Inorganic Chemistry and Electrochemistry, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University;
- Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Elefther Andronikashvili Institute of Physics;
- Laboratory of Radiation Safety Problems of the Ivane Beritashvili Experimental Biomedicine Center;
- Teaching - Research Scientific Center (TRSC)
The seminar was attended by doctoral students from various fields working in radiation safety and education, and field specialists, including:
Nino Utiashvili – Director of the Nuclear and Radiation Safety Agency and representatives from the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the Environmental Information and Education Center.